Mýty o chůzi naboso

Dnes se zkusíme zamyslet nad tím, co nám vlastně brání v tak obyčejné a přirozené činnosti, jako je být naboso. Kdyby si lidé před 100 lety četli, jak se dnes v odborných termínech přeme v diskuzních fórech o to, jestli se má nebo nemá chodit bez bot, tak by si naprosto určitě ťukali na čelo. Proč? Protože pro ně byla chůze bez bot tak normální, jako dýchat.

Pojďme se podívat na to, co (nebo kdo) nám brání, co (nebo kdo) nás odrazuje a proč máme strach žít naboso. Už jen to samotné uvědomění nám může pomoci zbourat v sobě bariéru strachů a užít si bosé chození s radostí a bez obav.

NORMÁLNÍ vs. NENORMÁLNÍ

Ve společnosti lidí (nebo jiného živočišného druhu) jsou jasně dané hranice toho, co je normální. Jsou to určitá pravidla, zvyklosti a tradice, v rámci kterých se pohybuje většina. V současné době je v Evropě normální nosit boty vždy a všude. O pár set kilometrů jinde je to jinak. A o pár desítek let zpět (a možná i vpřed) zase jinak. Být normální je obrovsky relativní pojem a navíc to nemusí vždycky znamenat taky správné, vhodné nebo zdravé.

A proto:  Dovolte si být trochu nenormální, zdravé nohy za to stojí!

SPOLEČNOST, VÝCHOVA A ETIKETA

Boty, stejně jako oděv, vždy představovaly nejen ochranu těla, ale byly taky symbolem společenského postavení, příslušnosti k sociální vrstvě nebo skupině. Tak to bylo, je a pravděpodobně bude. Bosé nohy bývaly známkou chudoby, později pak volnomyšlenkářství a revolty a tenhle pocit v nás přetrval dodnes. Být obutý je považováno za slušné, vychované a společensky přijatelné.

A pak je tu dress code. Požadavek na to, jak máme být oděni, obuti a jakého vzezření celkově být při některých příležitostech, zejména v práci. Lodičky, vysoké podpatky, lakýrky, nepohodlné, úzké boty s tvrdou neohebnou podrážkou. A tím se vracíme zpět k otázce: Co je vlastně normální? Bosé nohy nebo nohy zdeformované „normální“ obuví?

A proto:

Neřešte příliš, co si o vás myslí ostatní. Pokud chcete chodit bosi – udělejte to. Pokud chcete chodit celoročně v huarache sandálech – udělejte to. A pokud vám to zatím váš pocit nebo zaměstnavatel nedovolí, volte barefoot obuv, která poskytne nohám volnost a zároveň je od běžných bot k nerozeznání.

Ze současného obrazu našich nohou se však zdá, že opak je pravdou. Nohy se touto cestou více a více oslabují a problémy přicházejí. V mnoha zemích (Německo, Rakousko, Austrálie, Nový Zéland) už na tuto skutečnost zdravotníci přišli a jejich doporučení se obracejí právě k principům bosého (barefoot) obutí a přirozeného bosého pohybu.

A proto:

Pokud netrpíte ortopedickým, neurologickým nebo interním onemocněním, které by vážně narušovalo funkci vašich nohou, pravděpodobně pro vás bosá chůze nebo barefoot boty budou vhodné. Nenechte se odradit a nebuďte zklamaní, pokud v běžných zdravotnických institucích budete od bosé chůze zrazováni! Zdravotnictví je sice velmi progresivní oblast, ale v mnoha ohledech zcela zaujatá sama sebou, uzavřená v akváriu tezí, dogmat a složitých klinických výzkumů a postupů. A odtržená od prostého, jednoduchého života.

Komentáře
 • Restartuj své tělo!

  Dřepíte v kanclu a moc se nehýbete ? Roste vám břicho a bolí vás záda,nemáte dost energie pro život , špatně spíte ? Získejte Podporu a energii pro váš  život. ŘEKNĚTE ANO.  Prémiovému PROGRAMU hubnutí a transformaci životního stylu, která vytváří dlouhodobé, dramatické výsledky pro vaše zdraví, tělo a mysl. Možná je to jedno-dušší, než si teď myslíte.Restartujte své tělo ! 

 • Petr Sedláček 

   

   

  Petra jako osobního trenéra a kouče můžu jen doporučit! Za půl roku naší spolupráce se nám podařilo shodit víc jak -30 kg a moje tělo je plné tolik potřebné energie (kterou dřív nemělo) a prošlo radikální změnou. Lidi, kteří mě znají, to samozřejmě vidí a stále poslouchám, jak mi to sluší. Jeho přístup a metody jsou naprosto úžasné a já jsem příklad, že skutečně fungují. Péťo, mockrát děkuji a přeji spousty dalších klientů, kteří si splní svůj sen o postavě, o které sní.

   

 •  

  Jmenuji se Petr a pracuji jako prodejce, za 11 měsíců jsem sundal  ze 152,5 kg na 111,5 kg k dnešku. Je mi 38 let měřim 193cm, a celkový obvod pasu je přes 40 cm pryč. Šatník obměněný asi 4x. Každopádně ale i díky hodně pohybu a změně jidelníčku. Ale hlavní zásluhu má na tom i můj os. trenér Petr. No a samo nekončíme ještě! A pro váhající, je to hlavně v hlavě!