Mýty o chůzi naboso

Dnes se zkusíme zamyslet nad tím, co nám vlastně brání v tak obyčejné a přirozené činnosti, jako je být naboso. Kdyby si lidé před 100 lety četli, jak se dnes v odborných termínech přeme v diskuzních fórech o to, jestli se má nebo nemá chodit bez bot, tak by si naprosto určitě ťukali na čelo. Proč? Protože pro ně byla chůze bez bot tak normální, jako dýchat.

Pojďme se podívat na to, co (nebo kdo) nám brání, co (nebo kdo) nás odrazuje a proč máme strach žít naboso. Už jen to samotné uvědomění nám může pomoci zbourat v sobě bariéru strachů a užít si bosé chození s radostí a bez obav.

NORMÁLNÍ vs. NENORMÁLNÍ

Ve společnosti lidí (nebo jiného živočišného druhu) jsou jasně dané hranice toho, co je normální. Jsou to určitá pravidla, zvyklosti a tradice, v rámci kterých se pohybuje většina. V současné době je v Evropě normální nosit boty vždy a všude. O pár set kilometrů jinde je to jinak. A o pár desítek let zpět (a možná i vpřed) zase jinak. Být normální je obrovsky relativní pojem a navíc to nemusí vždycky znamenat taky správné, vhodné nebo zdravé.

A proto:  Dovolte si být trochu nenormální, zdravé nohy za to stojí!

SPOLEČNOST, VÝCHOVA A ETIKETA

Boty, stejně jako oděv, vždy představovaly nejen ochranu těla, ale byly taky symbolem společenského postavení, příslušnosti k sociální vrstvě nebo skupině. Tak to bylo, je a pravděpodobně bude. Bosé nohy bývaly známkou chudoby, později pak volnomyšlenkářství a revolty a tenhle pocit v nás přetrval dodnes. Být obutý je považováno za slušné, vychované a společensky přijatelné.

A pak je tu dress code. Požadavek na to, jak máme být oděni, obuti a jakého vzezření celkově být při některých příležitostech, zejména v práci. Lodičky, vysoké podpatky, lakýrky, nepohodlné, úzké boty s tvrdou neohebnou podrážkou. A tím se vracíme zpět k otázce: Co je vlastně normální? Bosé nohy nebo nohy zdeformované „normální“ obuví?

A proto:

Neřešte příliš, co si o vás myslí ostatní. Pokud chcete chodit bosi – udělejte to. Pokud chcete chodit celoročně v huarache sandálech – udělejte to. A pokud vám to zatím váš pocit nebo zaměstnavatel nedovolí, volte barefoot obuv, která poskytne nohám volnost a zároveň je od běžných bot k nerozeznání.

Ze současného obrazu našich nohou se však zdá, že opak je pravdou. Nohy se touto cestou více a více oslabují a problémy přicházejí. V mnoha zemích (Německo, Rakousko, Austrálie, Nový Zéland) už na tuto skutečnost zdravotníci přišli a jejich doporučení se obracejí právě k principům bosého (barefoot) obutí a přirozeného bosého pohybu.

A proto:

Pokud netrpíte ortopedickým, neurologickým nebo interním onemocněním, které by vážně narušovalo funkci vašich nohou, pravděpodobně pro vás bosá chůze nebo barefoot boty budou vhodné. Nenechte se odradit a nebuďte zklamaní, pokud v běžných zdravotnických institucích budete od bosé chůze zrazováni! Zdravotnictví je sice velmi progresivní oblast, ale v mnoha ohledech zcela zaujatá sama sebou, uzavřená v akváriu tezí, dogmat a složitých klinických výzkumů a postupů. A odtržená od prostého, jednoduchého života.

Komentáře
  • Restartuj své tělo!

    Získejte Podporu a energii pro váš  život. ŘEKNĚTE ANO.  Prémiovému hubnutí a transformaci životního stylu, která vytváří dlouhodobé, dramatické výsledky pro vaše zdraví, tělo a mysl. Možná je to jedno-dušší, než si teď myslíte.

  • Petr Sedláček 

     

    Život je otázkou priorit. Trvalo mi velmi dlouho, než jsem pochopil tři podstatné věci, které vedou k naplněnému a zdravému životu. Pokud hledáte jak fyzickou, tak psychickou rovnováhu, sport a zdravý životní styl vás k ní dovedou. Mým velkým vzorem je můj čínský mistr Qin Ming Tang, který mě velmi v mém životě inspiroval a za toto setkání jsem vděčný. Možná trocha čínské a moderní magie bude skvělou inspirací i pro vás a váš život.