Běhání ve městě: Jaká je skutečně kvalita vzduchu v Praze?

Běhání v Praze: Síla motivace a kvalita vzduchu

Běhání není jen sport, je to způsob života, který přináší mnoho pozitivních účinků nejen na fyzické zdraví, ale i na psychickou pohodu a celkovou kvalitu života. A kde jinde než v Praze, městě s bohatou historií a malebnými uličkami, lze tento sport plně využít. V tomto článku se podíváme na to, proč začít běhat právě v Praze, jaka je kvalita vzduchu v tomto městě a kde najdete nejlepší místa pro svůj běžecký trénink.

Proč běhat ?

Když se mě zeptáte, proč běhám, můžete dostat různé odpovědi.Které jsou ovlivněny jak poznáním v čase tak osobní zkušeností která se neustále vyvíjí.  Zde jsou některé hlavní důvody, proč se pustit do běhání:

  • Radost ze života : Běhání je skvělým proti stresovým bojovníkem. Pravidelný běh přináší více energie, zvyšuje sebevědomí. 
  • Noví přátelé : Běhání spojuje lidi a vytváří přátelství. Společné aktivity běžců přinášejí možnost poznat nové lidi 
  • Mozek na plné obrátky : Běhání není prospěšné jen pro nohy, ale i pro mozek. Během běhu máte čas přemýšlet a získávat novou perspektivu  života.
  • Žádné zbytečnosti : Běhání je jedním z nejlevnějších sportů. Nepotřebujete složité vybavení ani drahé členství. Stačí dobré běžecké boty a svět je vaším tréninkovým prostorem.
  • Síla a zdraví : Běh posiluje srdce, zlepšuje krevní oběh a snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Pravidelný běh vám pomůže získat lepší kondici a výkonnost.
  • Maximální svoboda : Běhání vám dává pocit svobody. Můžete běhat kdykoli a kdekoli, sami nebo s přáteli, a užívat si krásy města

Praha je krásné město s bohatou historií, ale bohužel městský vzduch obsahuje různé škodlivé látky, které mohou negativně ovlivňovat naše zdraví. Oxidy dusíku, oxid siřičitý, ozon a jemné prachové částice jsou jen některé z nich.

První graf ilustruje vývoj počtu registrovaných osobních automobilů v Praze. Na 1,3 mil. obyvatel jich je registrováno 970 tis. Od roku 1990 je to zhruba trojnásobek! Zdrojem dat je TSK a MD.

Další grafy dokumentují vývoj znečištění ovzduší v Praze opět od počátku devadesátých let. Aut je sice moc. Ale vzduch dýcháme mnohem lepší.

Jaké jsou tedy nejlepší místa pro běhání v Praze ?

Praha nabízí mnoho skvělých míst pro běhání, od parků a lesů až po malebné uličky historického centra (doporučuji ráno bez provozu) . Zde jsou některé z nejoblíbenějších míst pro běhání v Praze:

  • Divoká Šárka : Rozlehlá přírodní rezervace s různorodými terény je ideálním místem pro běžce, kteří rádi zkoušejí nové trasy a běhají do kopce.
  • Stromovka : Klasičtější volba pro běhání v Praze. Park nabízí jak asfaltové, tak přírodní cesty a je dobře dostupný z centra města.
  • Cibulka : Oblast Cibulky a přírodního parku Košíře-Motol je plná přírodních a asfaltových cest v hustých lesích. Ideální místo pro běžce z Prahy 5, kteří rádi užívají přírodu i urbanismus.
  • Kunratický les : Také známý jako Krčský les na Praze 4, je oblíbeným místem pro běžce všech úrovní. Nabízí mnoho různých tras a příležitostí pro trénink v přírodě.
  • Parukářka : Tento park je vhodným místem pro běžce z okolí Žižkova. I přes menší rozlohu nabízí krásné výhledy na Prahu a příjemné prostředí pro trénink.
  • Letná : Další oblíbená lokalita pro běhání v Praze. Park Letná poskytuje běžcům panoramatické výhledy na město a pohodlné běžecké trasy.

V těchto lokalitách si můžete užít běhání v Praze v kvalitním vzduchu. Dopřejte svému tělu pohyb na čerstvém vzduchu a objevujte krásu tohoto fascinujícího města.

Běhání v Praze nabízí nejen skvělý způsob, jak udržovat své fyzické zdraví, ale také příležitost prozkoumat krásu tohoto historického města. I přes výzvy se znečištěním ovzduší můžete využít bohaté nabídky běžeckých tras v parcích, lesích  Prahy.

Díky běhání získáváte nejen sílu a kondici, ale také pocit svobody a radost ze života. Ať už se rozhodnete pro běhání sami či ve společnosti přátel, Praha vám nabízí mnoho možností pro váš trénink a objevování nových tras.

Pár tipů na závěr.

  1. Kupte si kvalitní boty, je to jediná věc na které opravdu záleží můžete běhat třeba v roztrhaném oblečení, ale pokud budete používat na Pražském povrchu nekvalitní boty dřív nebo později si vytvoříte nějaký ten problém.
  1. Než začněte běhat určitě navštivte kvalitního fyzioterapeutapodologa. Většina lidí kteří se k běhu rozhodnou nejsou totiž k této činnosti fyziologicky způsobilý. Dlouhé roky sezení ve škole a následně v práci  zdeformovalo jejich tělo natolik ,že běh může být pro ně velmi škodlivou aktivitou. Je tedy nezbytné nejprve tyto škody opravit, pokud to ještě lze.
  1. Investujte v začátcích aspoň do jedné diagnostické hodiny s trenérem.Dozvíte se jak na tom jste a co je v případě potřeba zlepšit. Pokud máte nadváhu zjistíte zda vůbec je běh vhodnou aktivitou právě pro vás. 

No a teď  si vezměte své běžecké boty, vydejte se do parků tohoto města a nechte se unášet rytmem svých kroků, třeba se někde potkáme. 

Komentáře
  • Restartuj své tělo!

    Dřepíte v kanclu a moc se nehýbete ? Roste vám břicho a bolí vás záda,nemáte dost energie pro život , špatně spíte ? Získejte Podporu a energii pro váš  život. ŘEKNĚTE ANO.  Prémiovému PROGRAMU hubnutí a transformaci životního stylu, která vytváří dlouhodobé, dramatické výsledky pro vaše zdraví, tělo a mysl. Možná je to jedno-dušší, než si teď myslíte.Restartujte své tělo ! 

  • Petr Sedláček 

     

     

    Petra jako osobního trenéra a kouče můžu jen doporučit! Za půl roku naší spolupráce se nám podařilo shodit víc jak -30 kg a moje tělo je plné tolik potřebné energie (kterou dřív nemělo) a prošlo radikální změnou. Lidi, kteří mě znají, to samozřejmě vidí a stále poslouchám, jak mi to sluší. Jeho přístup a metody jsou naprosto úžasné a já jsem příklad, že skutečně fungují. Péťo, mockrát děkuji a přeji spousty dalších klientů, kteří si splní svůj sen o postavě, o které sní.

     

  •  

    Jmenuji se Petr a pracuji jako prodejce, za 11 měsíců jsem sundal  ze 152,5 kg na 111,5 kg k dnešku. Je mi 38 let měřim 193cm, a celkový obvod pasu je přes 40 cm pryč. Šatník obměněný asi 4x. Každopádně ale i díky hodně pohybu a změně jidelníčku. Ale hlavní zásluhu má na tom i můj os. trenér Petr. No a samo nekončíme ještě! A pro váhající, je to hlavně v hlavě!