Už je to nějakou tu dobu, kdy jsme oslavili příchod nového roku a už to tak bývá, že mnoho z vás si dalo novoroční předsevzetí zhubnout nebo začít cvičit. Pravdou je, že jen 20 % lidi vydrží cvičit déle než 2 měsíce. Tento rituál se opakuje každý rok a každý rok konči stejně.
Proč většina lidí selže? A co vy? Jak dlouho vám to vydrželo v novém roce?
Tak jako každý rok skončilo novoroční šílenství v hubnutí, které končí jako vždy po 3-16 týdnech a to většinou se stejným výsledkem. Někomu se podaří zhubnout i nějaké to kilo, ale během roku ho opět nabere. Příčina tohoto neúspěchu je vždy stejná. Není to ani špatné cvičení ani chyby ve stravě, jak se kolikrát dočtete. Hlavní příčinou je naše myšlení a způsob života. Nikdo nedokáže zhubnout trvale pokud nezmění svoje prostředí a způsob myšlení. Není to jednoduché, ale pokud se opravdu rozhodnete je to reálné.
Nemá ovšem smysl začínat tím, že radikálně změníte
stravu, nebo z dlouhého nicnedělaní začnete cvičit každý den. Bylo bylo to stejné, jako kdybyste se pustili do stavby domu bez základů. Dům byste sice postavili, ale při prvním větru by spadl. Je tedy potřeba začít od základu. Zkuste si vaše první cvičení, napište si na papír krok po kroku, jak probíhá váš den, následně ke každé činnosti připište čas. Zamyslete se, co vás okrádá o čas. Čeho je moc a čeho je ve vašem životě málo? Jakému sportu se věnujete pro zábavu a co děláte jen proto že musíte? Tyto odpovědi vám pomohou si uvědomit, v přesně jakém bodě se pravě teď nacházíte.
Strach ze změn nás má chránit a to podle hesla: Raději známé neštěstí než neznámou radost! Jenže tím nám strach spíše škodí.
Například se můžeme trápit nedostatkem peněz na placení účtů, a přitom máme strach z hledání jiného místa, protože se buď bojíme, že novou práci nenajdeme, anebo že se nám nebude líbit, anebo že na to nebudeme stačit, anebo že…
Mnoho lidí se strachuje, že pokud by něco změnili, mohlo by to skončit ještě hůř, než kdyby neudělali vůbec nic.Proto neukončí špatný vztah, ačkoli nejsou šťastní – kvůli strachu, že nikoho lepšího stejně nenajdou.
Nové věci se nám často líbí, ale jen pokud jich je tak akorát – v malých dávkách.Když je nových podnětů moc a mozek dlouho neví, zda jsou bezpečné, nebo ne, způsobuje to stavy úzkosti.
To částečně vysvětluje univerzální lidský odpor vůči velkým změnám.Pokud jde o změnu stávajícího stavu (latinsky status quo), lidé nechápou správně jednu věc:
Typickým příkladem je přestěhovat se. Strach z neznáma nám našeptává: „Co tam po večerech budu dělat? Nikoho tam neznám! Není tam velká kriminalita? Dá se tam parkovat?“
Tak, že pře formátujeme rozhodnutí na jinou formulaci, kterou náš mozek nevidí jako změnu status quo.
V případě hubnutí si říkejme: „Jde jen o 90 denní pokus. Kdykoliv to mohu vrátit.“
S tímto přístupem snadněji začneme.
Další kroky mohou byt stejně snadné, nejdůležitějši je však rozhodnuti začít.